قالب های فشرده سازی

یکشنبه, 15 تیر 1399 ساعت 07:39
 

راهنمای قالب فشرده سازی از نمونه سازی اولیه تا تولید انبوه

قالب گیری فشرده سازی یک فرایند تولید همه کاره است که توسط شرکت های تولیدی کوچک و بزرگ برای ایجاد انواع مختلفی از قطعات ،قطعات بزرگ هواپیما گرفته تا نازل های کوچک بطری کودک استفاده می شود. دراین راهنما مقدمه ای در مورد قالب فشرده سازی ، مزایای آن و برنامه های کاربردی ارائه خواهیم داد. سپس ، ما نشان خواهیم داد كه چگونه كسی می تواند از این فرآیند برای ایجاد نمونه های اولیه ، قطعات تولید انبوه و هر چیز دیگری كه در بین آنهاست استفاده كند.

قالب فشرده سازی چیست؟

قالب گیری فشرده سازی یک فرایند تولید است که در آن مقدار اندازه گیری شده از مواد قالب سازی که معمولاً از قبل گرم می شوند (معمولاً به عنوان یک بار گفته می شود) با استفاده از دو قالب گرم شده به فرم مورد نظر فشرده می شوند.

قالب گیری فشرده سازی چگونه کار می کند؟

قالب فشرده سازی

نمودار ساده ای از فرآیند قالب گیری فشرده سازی

مراحل قالب گیری فشرده سازی مرحله به مرحله به شرح زیر عمل می کند:

 1. ایجاد قالب - ابزارآلات به چندین روش تولید می شوند ، از جمله ماشینکاری ، ریخته گری ، پرینت سه بعدی .
 2. دستگاه را تنظیم کنید - بسته به نوع دستگاه یا دستگاهی که شما از آن استفاده می کنید ، ممکن است شامل تمیز کردن قالب ، روشن کردن گرما و سایر مراحل تنظیم باشد.
 3. آماده سازی شارژ - نوع ماده مورد نظر خود را انتخاب کرده و مقدار مناسب مواد را تعیین کنید. اگر شارژ شما خیلی بزرگ باشد ، مواد اضافی از قالب خارج می شوند و باعث ایجاد فلش می شوند که به قطع دستی نیاز دارید.
 4. شارژ درج - شارژ را در مرکز قالب پایین قرار دهید.
 5. قسمت فشرده سازی - قالب بالا را ببندید ، فشار وارد کنید و صبر کنید تا قطعه شما شکل بگیرد. بسیاری از تولید کنندگان همچنین در طول فرآیند فشرده سازی از گرما استفاده می کنند ، که مواد اولیه را محکم می کند و می تواند به سرعت بخشیدن به تولید کمک کند.
 6. قسمت منتشر شده - قطعه تمام شده را بردارید.
 7. قسمت تمیز - فلاش رزین در اطراف لبه ها باید به صورت دستی قطع یا خارج شود و ممکن است این قسمت قبل از مونتاژ نهایی تمیز شود

فشرده سازی قالب در مقابل قالب تزریق

قالب گیری فشرده سازی و قالب تزریق بسیار مشابه هستند ، اما یک تفاوت عمده دارند. در قالب فشرده سازی ، قالبها در اطراف بار بسته می شوند و در قالب تزریق ، بار در حفره قالب بسته تزریق می شود.

امروزه تولید کنندگان از قالب های فشرده سازی و تزریق استفاده می کنند اما برای انواع مختلفی از قطعات استفاده می کنند. قالب تزریق به طور معمول برای قطعات پیچیده تر انتخاب بهتری است ، در حالی که قالب فشرده سازی گزینه بسیار خوبی برای طرح های نسبتاً ساده است ، از جمله اشکال اساسی فوق العاده بزرگ که با استفاده از تکنیک های اکستروژن قابل تولید نیست.

قالب تزریق به زمان چرخه کوتاهتر از قالب فشرده سازی نیاز دارد ، بنابراین اگر نیاز به تولید تعداد زیادی از قطعات دارید ، سریع تر و مقرون به صرفه تر است. با این حال ، قالب گیری فشرده سازی یک روش تولید فشار کم است ، بنابراین هزینه های ابزار سازی اغلب پایین تر هستند. همچنین مواد کمی را هدر می دهد و مزیت آن را هنگام کار با مواد گران قیمت به وجود می آورد.

به عنوان یک قاعده کلی انگشت شست ، تولید حجم بالا برای قالب تزریق مناسب تر است ، در حالی که از قالب فشرده سازی بیشتر برای سری های کم و متوسط ​​تولید قطعات استفاده می شود.

جوانب مثبت و منفی از قالب سازی فشرده سازی

اکنون که ما در مورد تفاوت بین قالب فشرده سازی و قالب تزریق بحث کرده ایم ، بیایید نگاهی عمیق تر به مزایا و محدودیت های منحصر به فرد این فرایند تولید بیندازیم.

مقرون به صرفه

در صورت نیاز به تولید قطعات ساده ، عمدتاً مسطح ، بزرگ ، قالب گیری فشرده سازی اغلب مقرون به صرفه است. برخی از منحنی ها و جیب ها در طرح ها قابل قبول است ، اما زاویه های شدید و رسم های عمیق می تواند از طریق قالب فشرده سازی برای رسیدن به چالش کشیدن باشد. با توجه به فشارهای پایین ، هزینه های ابزار مقرون به صرفه هستند و قالب ها به طور معمول مدت طولانی بدون نیاز به پیچ و تاب یا نیاز به تعویض دارند. برای جبران هزینه های مربوط به زمان چرخه طولانی قالب فشرده سازی ، تولید کنندگان می توانند از قالب با حفره های متعدد برای تولید قطعات مختلف در همان چرخه استفاده کنند.

قطعات قوی تولید می کند

قالب گیری فشرده سازی باعث ایجاد قطعات جامد و عاری از خط و جریان می شود. پایداری ساختاری قطعات قالب ریزی شده فشرده سازی بسیار بالا است. از قالب فشرده سازی نیز برای ساخت قطعات با استفاده از مواد کامپوزیت استفاده می شود ، به این معنی که با استفاده از این روش می توان قطعات و محصولات مقاوم در برابر خوردگی را به راحتی تولید کرد.

انعطاف پذیری در طراحی

قالب فشرده سازی همچنین ابزاری برای تولید عالی برای مهندسین و توسعه دهندگان محصول است. به عنوان مثال ، نمونه برداری را می توان با استفاده از قالب فشرده سازی کم هزینه انجام داد. قالب های فشرده سازی ساده را می توان در نرم افزار طراحی رایانه CAD، پرینت سه بعدی طراحی کرد و سپس برای تهیه انواع مختلف مواد با یک تبلت ساده ، از آنها استفاده کرد. نمونه ای از چگونگی نمونه سازی OXO را بعداً در این مقاله مشاهده می کنید.

محدودیت ها

اگرچه استفاده از قالب فشرده سازی فواید زیادی دارد ، اما محدودیت های آن را دارد. قالب گیری فشرده سازی برای تولید قطعات پیچیده ، مانند مواردی که دارای زاویه های خیلی شیب دار یا جزئیات کوچک هستند ، به خوبی کار نمی کند. زمان چرخه که می تواند چند دقیقه طول بکشد ، در مقایسه با روش های قالب گیری با حجم بالا کند است. به عنوان مثال ، قالب تزریق اغلب دارای چرخه فقط چند ثانیه است.

هزینه نیروی کار مرتبط با قالب فشرده سازی نیز می تواند نسبتاً زیاد باشد به دلیل زمان چرخه کند که مربوط به ساعات کار بیشتر است. فلاش و منفجرها باید به صورت دستی از قسمتهایی که دارای قالب فشرده سازی هستند جدا شوند ، که این زمان بیشتر طول می کشد و باعث ایجاد زباله می شود. کنار همه این محدودیتها ، قالب فشرده سازی هنوز یک روش مهم تولید است که برای تولید طیف گسترده ای از محصولاتی که هر روز از آنها استفاده می کنیم ، استفاده می شود.

برنامه های کاربردی قالب سازی فشرده سازی

قالب فشرده سازی بی شمار برنامه ها دارد. در اینجا قسمتهای زیادی از محصولات و محصولاتی که با آنها ارتباط برقرار کرده ایم دارای قطعات قالب بندی شده فشرده سازی است:

  • قطعات خودرو - قطعات و تابلوهای بزرگ زیادی برای اتومبیل ، تراکتور و سایر وسایل نقلیه با استفاده از قالب فشرده سازی ساخته می شوند. بسیاری از قطعات پلاستیکی مورد استفاده در فضای داخلی خودرو و همچنین قطعات موتور نیز می توانند به صورت فشرده سازی ساخته شوند.
  • رایانه ها و دستگاه های بازی - اجزای کنترل کننده بازی های ویدیویی ، صفحه کلید و موارد دیگر می توانند به صورت فشرده سازی ساخته شوند.
  • وسایل آشپزخانه - بسیاری از وسایل آشپزخانه ، وسایل آشپزخانه و وسایل دارای قطعاتی هستند که به صورت فشرده سازی ساخته شده اند. ظروف غذاخوری ، شامل کاسه ها ، فنجان ها ، بشقاب ها و موارد دیگر ، به ویژه مواد ساخته شده از ملامین ، اغلب با استفاده از قالب فشرده سازی تولید می شوند.
  • قطعات الکتریکی - قالب سازی فشرده سازی اغلب برای ساخت سوکت های الکتریکی ، سوئیچ ها ، روبروها و دستگاه های اندازه گیری استفاده می شود.
  • قطعات وسایل پزشکی و دندانپزشکی - بسیاری از قطعات پلاستیکی و سیلیکونی که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ، از نوع فشرده سازی تشکیل شده اند ، از جمله درپوش سرنگ و ماسک های تنفسی.

انواع ماشین آلات قالب گیری فشرده سازی

دستگاه های قالب گیری فشرده سازی از نظر اندازه از ماشینهای بزرگ صنعتی تا تولیدات کوچک DIY هستند. تقریباً مانند قطعاتی که تولید می کنند ، ماشین های قالب گیری فشرده سازی به همان اندازه متفاوت هستند که مهندسان و طراحانی که آنها را ایجاد می کنند. بیایید در بخش بعدی چند مثال را مرور کنیم.

ماشین آلات قالب گیری فشرده سازی هیدرولیک صنعتی

دستگاه های بزرگ قالب گیری فشرده سازی صنعتی برای تولید قطعات بزرگ تجاری بهترین گزینه هستند.

سیستم های آسانسور هیدرولیک امکان دستیابی به فشار زیاد برای تولید قطعات بزرگ و یکنواخت را فراهم می کند در حالی که کارگران می توانند فرایند را از یک صفحه کنترل جداگانه نظارت کنند.

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 211 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش