پرینت سه بعدی و تغییر در جهان

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 12:22

10  روشی که تکنولوژی پرینت سه بعدی می تواند با آن موجب تغییر در جهان کنونی  شود.نمونه سازی سریع از جمله فناوریهای جدیدی است که بکارگیری و توسعه ی  آن جهان مدرن کنونی را به جایگاهی بهتر  برای زندگی تبدیل می کند.

  • تصاویر قابل لمس

تصور کنید  که نابینایان  و افراد مبتلا به نقص بینایی بتوانند فرصتی برای دیدن عکس ها داشته باشند. شرکت کالیفرنیایی Pirate3D امکان انجام این کار را از طریق چاپگر خانگی ارزان قیمت به نام Buccaneer انجام داده است،کاربران می توانند یک نسخه ی سه بعدی از یک عکس را چاپ و آن را از طریق لمس با دست تجسم کنند و یا به لطف شرکت استونی Wolfprint 3D، هم اکنون مادران باردار می توانند مدلهای سه بعدی نوزادان به دنیا نیامده ی خود را  در دستان خود لمس کنند.

  • ساخت اندام های مصنوعی

با توجه به توانایی سفارشی سازی پرینترهای سه بعدی به زودی امکان ایجاد ایمپلنت هایی وجود دارد که متناسب با نیازها و تفاوت های فردی  و خصوصیات فیزیکی افراد مختلف باشد. این بدان معنی است که اعضای ساخته شده با پرینتر های سه بعدی بسیار کارآمد تر و بهتر هستند و در زمینه های پروتزهای استخوانی ،اندامهای مصنوعی و ایمپلنت های  اندان پزشکان نیز این فناوری ورود خواهد کرد.

  • قالب های گچ گیری بسیار سبک برای گچ گیری استخون های شکسته

کورتکس اگزواسکلتال یک متریال بسیار سبک، قابل شستشو،بازیافت و با قابلیت عدم انسداد منافذ پوستی جایگزین بسیار مناسبی برای  مواد مورد استفاده ی کنونی برای گچ گیری استخوانهاست.این ماده  نه تنها راحتتر و بهداشتی تر از روش رایج گچ گیری استخوان های آسیب دیده است بلکه  عملکرد آن براساس اشكال اشعه ایکس و عکس های سه بعدی  از شكستگی های بیمار است و به همین ترتیب مدلسازی شده است .

  • تسریع پروسه ی درمان

فنآوری پرینتر های سه بعدی اجازه خواهد داد که اکتشافات جدید درعرصه ی  پزشکی سریعتر رخ دهند چراکه  که نمونه های اولیه سریعتر مدلسازی می شوندو همین  این امر موجب صرفه جویی در زمان و هزینه صرف تحقیقات می شود. با ظهور پرینترهایی که می توانند ایمپلنت های سفارشی فوری ایجاد کنند،میزان مرگ و میر در بیمارستان ها و اتاق های اورژانس کاهش می یابد.

  • وسایل نقلیه ی قوی تر و ایمن تر

در حال حاضر برخی از شرکت های خودروسازی برای افزایش قدرت و ایمنی محصولاتشان به استفاده از قطعات پرینت سه بعدی روی آورده اند.زمان زیادی نمی برد که شرکتهای هواپیمایی نیز از همین روش پیروی کنند. ساخت هواپیماهایی با پرینترهای سه بعدی که  بدنه ی آنها را سبک تر و قوی تر خواهد کرد.همین امر باعث می شود آنها آلودگی کمتری تولید کنند و از نظر استفاده از منابع سوخت،کارآمد تر و کم مصرف تر باشند.

  • کارخانه های بهتر و کارآمد تر

پرینترهای سه بعدی  که می توانند در مدت زمان 44 ساعت یک ماشین پلاستیکی با قابلیت رانندگی راتولید کنند  در حقیقت دنیای جدیدی را به ما معرفی می کند که در آن شرکت های موتورسازی می توانند تمام قطعات خودرو را به صورت یک قطعه تولید کنند.این کار باعث بهبود کارایی خطوط مونتاژ کارخانه ها، کاهش تعداد کارگران مورد نیاز و همچنین کاهش ضایعات تولید شده توسط بخش صنعت خواهد شد.

  • تسریع فرآیند طراحی و نوآوری

در دنیای طراحی و ساخت، همه چیز از مدلهای جدید خودرو تا غذا و لباس می تواند سریع تر طراحی شده و با تسریع  روند تولید،محصولات نیز سریع تر به بازار عرضه شوند.با توجه به این که پرینترهای سه بعدی  صرفه جویی در زمان و هزینه را با خود به همراه دارند و همین امر به طراحان کمک می کند تا توجه بیشتری به بهبود کارکرد نوآوری های خود داشته باشند  و سریعتر از گذشته به رفع مشکلات و کاستی های موجود بپرداند.

  • کاهش آلودگی در بخش حمل و نقل

مغازه های  پرینت سه بعدی می توانند در آینده ای نه چندان دور در مراکز تجاری و خرید به عنوان مکان هایی که از مشتری های به صورت انلاین سفارش می گیرند و محصولات مورد نظر آنها را تولید  و ارسال می کنند، گسترش یابند.این امر حمل و نقل مواد اولیه در سراسر جهان را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و موجب کاهش انتشار کربن دی اکسید خواهد شد.

  • آموزش بهتر

به طور خاص علوم پایه، فنآوری های مربوط به بخش صنعت، مهندسی و ریاضی  به شدت از تکنولوژی  پرینت سه بعدی بهره می برد.
در حال حاضر تعدادی از مدارس دارای پرینترهای سه بعدی هستند، اما این تعداد با کاهش قیمت پرینترهای سه بعدی افزایش پیدا خواهند کرد.پرینترهای ارزان قیمت و با سرعت بالا می توانند موضوعات  آموزشی را برای دانش آموزان از همیشه جذاب تر و قابل درک تر نمایند.

  • قدرت پکیج های کوچک

محققان دانشگاه هاروارد راهی برای  پرینت سه بعدی باتری های لیتیومی "کوچکتر از یک دانه شن" کشف کرده اند.این میکرو باتری ها را می توان در ساخت انواع دستگاه های کوچک از ایمپلنت های پزشکی تا ربات های پروازی کوچک حشره مانند استفاده کرد.

 

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2516 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش