فیلامنت فلکسیبل چیست

یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 07:16

 

 

 

فیلامنت «فلکسیبل» چیست؟

فیلامنت flexible  متریالی بسیار کاربردی در پرینتر سه بعدی برای طراحی مدلهای پیچیده که نیاز به کشسانی و تحرک دارند، می باشد.با این متریال قادر خواهید بود قطعاتی مثل بند ساعت،‌کفش و وسایل  منعطف را پرینت سه بعدی کرده و استفاده کنید.

به طور معمول اغلب پلاستیکها اصطلاحا «گرماسخت یا thermoset» هستند،هنگامی که این ماده حرارت ببیند شما قادر به فرم دهی به آن  خواهید بود  و وقتی سرد شود، فرم نهایی شکل می گیرد. چنین حالتی برای پرینتر سه بعدی که ملزم است فیلامنت پلاستیکی را از حالت نازک رشته ای به مدل دلخواه تبدیل کند، اصلا کمک کننده نیست، اینجاست که از thermoset به thermoplastic (ترموپلاستیک یا پلاستیک گرمانرم) می رسیم.

بنابراین ترموپلاستیکها وقتی گرمادهی شوند، دوباره فرم پذیر خواهند بود.با ترکیب همین ترموپلاستیکها و پلیمرهای لاستیکی مکمل به ماده Thermoplastic Elastomer یا TPE می رسیم.چنین متریالهایی در کشورهای صنعتی، بسیار محبوب بوده و به میزان زیادی مصرف می شوند.

متریالهای مشابه TPEبرای پرینتر سه بعدی که در کشورهای پیشرفته و صنعتی به فروش می رسند عبارتند از:

Thermoplastic Polyurethane : TPU

یکی از ترکیبهای پرطرفدار TPE که بیشترین میزان مصرف را داراست. این ترکیب، بر خلاف TPE انعطاف پذیری کمتری دارد که شرایط پرینت سه بعدی آسانتری را فراهم می کند.همچنین دوام بیشتری داشته و الاستیسیته آن هنگام سرد شدن تغییر زیادی نمی کند.

Thermoplastic copolyester:TPC

خواص آن مشابه TPE بوده ولی مقاومت بسیار بالایی نسبت به محلولهای شیمیایی و پرتوی فرابنفش(UV)دارد. بنابراین برای ساخت قطعات صنعتی که تحت تابش نور خورشید بوده یا در معرض محلولهای شیمیایی قرار می گیرند، بسیار ایده آل هستند.

Soft PLA

ترکیب فیلامنت PLA و اشباع شده با پلیمری خاص برای انعطاف پذیری بیشتر.

فیلامنت فلکسیبل نیز جزء موادthermoplastic elastomers : TPE یا الاستومرهای ترموپلاستیکی است. به خاطر ساختار این مواد، فیلامنت flexible دوام و کشسانی بالایی دارند(تحمل شرایطی که فیلامنتهای PLA یا ABS اصلا قادر به تحمل آن نیستند).

با تمام مزایای فوق،‌ یک نکته را فراموش نکنید، پرینت سه بعدی با فیلامنت  فلکسی کمی پیچیده و دشوار است (خارج شدن فیلامنت فلکسیبل از اکسترودر به آسانی صورت نمی گیرد به همین دلیل سرعت و درجه حرارت پرینتر سه بعدی باید با دقت تنظیم گردد).

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2377 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش