نکات مهم برای پرینت سه بعدی موفق با فیلامنت فلکسیبل

سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 11:48

نکات مهم برای پرینت سه بعدی موفق با فیلامنت فلکسیبل:

با سرعت پایین پرینت سه بعدی کنید: 

حالت بهینه سرعت برای پرینت با فیلامنت flexible بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر بر ثانیه است (میانگین کیفیت و زمان).حتی پیشنهاد می شود سرعتهای کمتر یعنی ۱۰ تا ۲۰ mm/s استفاده شود. اگر صبور باشید در کمترین سرعت، معادل ۵ میلیمتر بر ثانیه، کمترین میزان خطا دهی را با فیلامنت فلکسیبل در اکسترودر پرینتر خواهید داشت.

استفاده از اکسترودر با ساختار مستقیم (direct drive extruder): 

برای جلوگیری از خطایfilament jamming در اکسترودر چاپگر، بهتر است فضا بین بخش سرد و گرم نازل کاهش یابد؛ بنابراین اکسترودر با ساختار Bowden برای فیلامنت flexible سازگار نیستند و ساختار مستقیم (Direct Drive) پیشنهاد می شود. (البته نه اینکه اصلا ممکن نباشد ولی چالشی سختی در حالت bowden پیش رو خواهید داشت). 

دمای بالا ولی نه خیلی زیاد:

 دمادهی مناسب به اکسترودر باعث جریان یافتن روان فیلامنت در نازل پرینتر سه بعدی میشود. پس برای فیلامنت فلکسیبل با توجه به راهنمای شرکت سازنده متریال و مدل پرینتر سه بعدی باید در نرم افزار اسلایسینگ این بخش را با دقت تنظیم کنید. صرفا جهت راهنمایی بدانید میانگین دمایی فیلامنت فلکسیبل برای اکسترودر بین ۲۱۰ تا ۲۳۰ درجه و دمای بستر چاپ ۳۰ تا ۶۰ درجه میباشد.

تنظیمات بخش بازمکش اکسترودر (retraction settings): 

بیایید اول مفهوم «ریترکشن» را توضیح دهیم؛ retraction در اکسترودر، ویژگی بازکشش یا برگشت فیلامنت به درون نازل است،‌ بنابراین هر چه ریترکشن بالاتر رود،‌ خروج فیلامنت کمتری دارید.

توجه کنید وقتی فیلامنت وارد نقطه ذوب می شود، امکان ریترکشن وجود ندارد. همچنین ریترکشن فشار منفی ایجاد نمیکند (چون بخش hotend هوابندی نشده اگر وکیوم بودند، فشار منفی ایجاد میشد و فیلامنت مذاب دوباره به درون hotend برگشت میکرد). هدف از انجام retraction، کاهش فشار بخش hotend و جلوگیری از هل دادن فیلامنت به درون نازل هنگام قطع عملیات اکسترود است.

هنگام پرینت سه بعدی با فیلامنت فلکسیبل،‌ پیشنهاد می شود سرعت بخش retraction پایین و نزدیک به صفر تنظیم شود. توجه کنید که یکبار آزمون و خطا با توجه به مدل پرینتر سه بعدی و شرکت سازنده فیلامنت flexible برای بدست آوردن این کمیتها غیرقابل اجتناب است.

تنظیمات بستر پرینت:

فیلامنت فلکسیبل مثل بقیه متریالها باید محکم به پلیت بچسبد. پس از چسب ماتیکی،‌ Kapton tape، blue tape حتما استفاده کنید. دمای بستر چاپ بین ۳۰ تا ۵۰ درجه (یا حداکثر ۶۰ درجه) مرسوم است ولی برای تنظیمات دقیق باید به دستورالعمل شرکت سازنده فیلامنت flexible مراجعه کنید.

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2198 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش