تفاوت مهندسی معکوس و کپی کردن قطعات

یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 08:46

یکی از مهمترین نکات هنگام اقدام به ساخت یک دستگاه یا قطعه از روی نمونه خارجی آن، آشنایی با مفهوم مهندسی معکوس و دانستن تفاوت آن با کپی کردن است.

در فرآیند کپی کردن یک دستگاه یا محصول، کلیه قطعات در شرایط کارگاهی و عموما بدون وجود مستندات فنی کپی می گردد. در این روش که اصولا به حالت سنتی انجام می پذیرد، مستندات و نقشه ها و مدلهای سه بعدی از دستگاه و قطعات تهیه نمی شود و متریال هر قطعه نیز به صورت اصولی ارزیابی نخواهد شد.
روش کپی کردن یک محصول یا دستگاه خارجی در ظاهر هزینه کمتری برای کارفرما خواهد داشت ولی به دلیل اصولی نبودن این روش، معمولا تعداد دفعات سعی و خطا و بروز ایرادات در دستگاه کپی شده موجب خواهد شد هزینه های جانبی و ثانویه ی آن از فرآیند مهندسی معکوس بسیار بیشتر شود. همچنین روش کپی کردن قطعه یا محصول توسط کارگاههایی انجام می شود که در نهایت کارفرما به صورت کامل وابسته به آن کارگاه خواهد بود و امکان تولید محصول کپی شده در خارج از آن کارگاه وجود ندارد.
بر خلاف این روش، مهندسی معکوس قطعات و تجهیزات صنعتی، فرآیندی کاملا اصولی بوده که فعالیت هایی مانند دمونتاژ، مونتاژ،اسکن سه بعدی،اندازه برداری دقیق، مدلسازی سه بعدی، تهیه نقشه های ساخت و آنالیز متریالهایییی که قطعه و یا قطعات از آن تشکیل شده اند را شامل می شود.

بدین ترتیب پس از مدلسازی سه بعدی نمونه خارجی دستگاه ،با نرم افزارهایی مانند کتیا، سالیدورکس و ... اطلاعات کاملی از کلیه قطعات و المان های مورد نظر به دست می آید و کارفرما با دانش کامل نسبت به نحوه عملکرد و کارکرد هر یک از قطعات و اجزایدستگاه می تواند فرآیند تولید را برون سپاری نموده و یا دستگاه را در داخل شرکت تولید نماید.
همچنین به دلیل حذف فرآیند سعی و خطا، سرعت کار افزایش یافته و امکان ایجاد تغییرات و بهینه سازی دستگاه نیز وجود خواهد داشت. در این مرحله با استفاده از نرم افزاری مانند سالیدورکس و کتیا می توان شرایط کاری دستگاه را قبل و بعد از اعمال تغییرات در محیط سه بعدی مشاهده نمود و نیز ایرادات احتمالی را پیش از ساخت بر طرف نمود


به صورت کلی دلایل استفاده ازمهندسی معکوس به شرح ذیل می باشد:
مهندسی معکوس یک دستگاه از روی نمونه خارجی، بررسی اینکه یک محصول چه گونه کار می‌کند، از چه اجزایی تشکیل شده و برآورد هزینه‌ ها
-
بهینه سازی دستگاه یا تجهیز از روی نمونه موجود
-
بهینه سازی خط تولید و افزایش بهره وری
-
بدست آوردن اطلاعات حساس مانند جنس قطعات یک قطعه یا محصول به کمک دیس اسمبل (دمونتاژ)
-
اهداف علمی - آموزشی مانند تهیه راهنمای مصور تعمیرات، یا مونتاژ و دمونتاژ

مهندسی معکوس
،اصلاحات و بهینه سازیانواع دستگاه و قطعات صنعتی و خودرویی از روی نمونه خارجی
شرکت ساویس صنعت پارس - محمد یگانی
شماره تماس مستقیم : 09123876620
شماره تماس شرکت :  68-02146810076

وبسایت http://www.savissanat.com
ارتباط با ما در تلگرام https://telegram.me/savissanat

مشاهده نمونه پروژه های شرکت ساویس صنعت پارس در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/savissanatpars


آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2840 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش