GD&T دانشی ضروری برای مهندسان

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 05:15

Gd&Tمخفف کلمه ی GEOMETRIC DIMENSIONNING AND TOLERANCING  می باشد و یک زبان نمادین در نقشه کشی و مدلسازی به شمار می رود که برای تعریف انحراف های مجاز موجود در طرح استفاده می شود .

تاریخچه ی :GD&T

در طول جنگ جهانی دوم ایالات متحده ی آمریکا قطعات بسیار زیادی را تولید می نمود .این قطعات برای استفاده به سایر نقاط درگیر جنگ ارسال می شد .

علی رغم تولید قطعات مطابق با تعاریف انجام شده اغلب  قطعات غیر قابل استفاده بودند. بعد از جنگ ،کمیته ای متشکل از نمایندگان دولت ، فعالان بخش صنعت و آموزش تشکیل شد و وقت و تلاش زیادی به منظور بررسی مشکلات قطعات معیوب صرف شد.

این کمیته وظیفه داشت جهت اطمینان از عملکرد و مونتاژ مناسب قطعات در هر زمان راه حل مناسبی ارائه دهد. نتیجه ی فعالیت های این کارگروه گسترش و توسعه ی دانش   Gd&Tو ارائه  استاندارد  USASI Y 14.5-1966  بود. البته بر این استاندارد در سال های بعد نیز بازنگری هایی صورت گرفت.

 ANSI  Y14.5 -1974

ANSI  Y14.5M – ۱۹۸۲

ANSI  Y14.5M  -۱۹۹۴

ASME  Y 14.5M-2009

اکنون در اغلب قرارداد ها ، ترسیم نقشه ها مطابق با این استاندارد ، به دلیل ایجاد فهم مشترک و کاهش هزینه ها امری متداول ست.

 با این مقدمه کارشناسان رغبت بیشتری به آموزش ویادگیری این موضوع خواهند داشت. با بکارگیری این دانش درک چگونگی مونتاژ قطعات و برقراری ارتباط بین بخش های طراحی ، ساخت و کنترل کیفی یک شرکت بسیار راحت تر و دقیق تر خواهد بود . استفاده از GD&T باعث ایجاد تفسیر یکسان از نقشه ها می شود. اطمینان از مونتاژ مناسب قطعات ، افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها از دیگر مزایا است.طراح هنگام تلرانس گذاری باید به وضعیت مونتاژی و عملکردی هر ویژگی دقت کافی داشته باشد. GD&T می توان گفت بعنوان  یک چک لیست که طراح تمام ویژگی های یک قطعه رابا آن بررسی کرده، عمل می کند.

جدول زیرنماد های مورد استفاده در این دانش را ارائه داده است:

gd-t-1

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2409 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش