اسکنر سه بعدی چیست

دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 12:48

اسکنر سه بعدی چیست ؟

اسکنر سه بعدی ابزاری است که به کمک آن می توان اطلاعاتی را از شکل ظاهری و نمای خارجی یک قطعه بدست آورد.این تکنولوژی یکی از سریعترین وساده ترین راه های دریافت اطلاعات از فرم و شکل یک قطعه است.این اطلاعات در نهایت تبدیل به مدلی سه بعدی از قطعه مورد نظر می شود.

روش های مختلفی برای ساخت اسکنر های سه بعدی وجود دارد.  هر یک از روش ها مزیت ها،معایب  هزینه  و محدودیت های  مربوط به خودش را دارد.بسیاری از این محدودیت ها مربوط به ویژگی های قطعاتی هستند که اسکن می شوند . بخشی از این محدودیت ها تا به حال برطرف شده اند اما بخش دیگری از آن ها در حال حاضر نیز وجود دارند. به طورمثال ، تکنولوژی نوری  ممکن است در زمینه ی اسکن از قطعات و تجهیزات باسطح صیقلی ، شفاف و آیینه ای با مشکلاتی روبرو شود. اطلاعات جمع آوری شده از اسکن سه بعدی دامنه وسیعی از کاربرد ها را همچون:طراحی صنعتی،مهندسی معکوس،بازسازی انواع حرکات،صنعت سرگرمی و تولید محتوا همچون فیلم و بازی های رایانه ای،ساخت تجهیزات پزشکی،ساخت اندام های مصنوعی،نمونه سازی اولیه،کنترل کیفیت را شامل می شود.

 

اسکنر سه بعدی

فرایند اسکن سه بعدی

هدف یک اسکنر سه بعدی عمدتا تولید یک مدل اولیه است. این مدل اولیه از ابرنقاطی شامل سطح و فرم ظاهری قطعه ی مورد نظر تشکیل شده است .

این نقاط متعدد در فرایند بازسازی ، به شکل و فرم خارجی قطعه مورد نظر تعمیم داده می شوند .می توان باگسترش دادن این صفحات  و تولید صفحه به وسیله ی آن ها در نرم افزار های مربوطه از جمله نرم افزار کتیا ، مدل سه بعدی یک قطعه

را تهیه نمود.

اگر اطلاعات رنگ های قطعه مورد نظر را نیز نیاز داشته باشیم ، به وسیله ی اسکن سه بعدی می توان رنگ مربوط به تک تک نقاط را شناسایی نمود.در مراحل بعدی از جمله پرینت سه بعدی،رنگ هر نقطه در نمونه ی ساختی آن اعمال میشود.

 

آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2243 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش