آشنایی با پرینتر سه بعدی SLA

شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 07:21

تکنولوژی پرینت سه بعدی SLA یا استریولیتوگرافی یک پروسه ساخت افزودنی از خانواده فتوپلیمریزاسیوناست.

در این تکنولوژی از رزین استفاده میشود و توسط یک منبع که نور UV(فرابنفش) تولید میکند، رزین خشک شده و لایه لایه شکل نهایی را میسازد.

در این روش لایه به لایه توسط منبع روی مخزن رزینی میتابد که بسته به نوع رزین زمان تابش نیز فرق میکند و به محض این که آن لایه کاملا توسط نور منبع خشک شد لایه دیگر را نیز به همین شکل تا آخر میسازد.

این تکنولوژی نیز کارایی مانند چاپ سه بعدی دی DLP دارد با این فرق که در این تکنولوژی از لیزر برای خشک کردن رزین استفاده میشود و چون لیزر دیگر نمیتواند با هر تابش یک لایه را بسازد و باید لایه را مانند پرینتر سه بعدی FDM به صورت حرکت در محور ایکس و وای بسازد. زمان پرینت طولانی تری نسبت به تکنولوژی چاپ سه بعدی DLP دارد.

تکنولوژی SLA اولین تکنولوژی پرینت سه بعدی دنیاست ، ثبت اختراع تکنولوژی پرینت سه بعدی SLA به سال ۱۹۸۶ باز می گردد.

پرینتر سه بعدی SLA چگونه کار میکند؟

  • در وضعیت اولیه سینی ساخت کاملا درون مخزن رزین، به فاصله یک لایه از سطح مایع قرار می گیرد.
  • در مرحله بعدی لیزر UV به محیط مقطع جسم روی مایع رزین تابیده شده و رزین فتوپلیمر را جامد کرده و لایه اول قطعه را شکل می دهد. پرتوی لیزر توسط تعدادی آینه در مسیر تعیین شده هدایت شده و شکل مقطع را با دقت بالا روی رزین شکل می دهد.
  • پس از ساخته شدن لایه، پلتفرم ساخت به اندازه یک لایه بالا رفته و پروسه تابش لیزر دوباره تکرار می شود. این روند تا شکل گیری کامل قطعه تکرار می شود.
  • پس از پرینت سه بعدی قطعه حالتی نیمه جامد و سبز رنگ دارد، این قطعه نیاز به پست-کیو(قرار دادن مجدد در معرض نور (UV دارد تا خواص مکانیکی و گرمایی آن به بهترین حالت ممکن برسد.
آیا این مطلب مفید بوده است؟
خواندن 2110 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت تهران طراحی سایت

تمامی حقوق محفوظ است

طراحی و توسعه : نونگار پردازش