پرینت سه بعدی در صنعت مد

لباس های پرینت سه بعدی مانند ایده های برجسته به نظر می رسند ، و مطمئناً دارای پتانسیل بسیار خوبی هستند ، اما هنوز چیزی در دسترس همه نیست.
از آنجایی که این روند بسیار پیچیده ای است ، لباس های پرینت سه بعدی عمدتاً به مد و هنر بالا پایان محدود می شوند.
صنعت مد می تواند از فناوری پرینت سه‌ بعدی کاملاً استفاده کند زیرا به طراحان این امکان را می دهد که با ایجاد انواع پوشاک به روشی نسبتاً سریع و مقرون به صرفه ، فراتر از محدودیت مواد و فرم های سنتی فراتر روند.
اصولاً ، این پوشاک با پرینت قطعات بسیار کوچک ساخته می شوند که در هنگام جمع شدن ، مشی تولید می کنند که با فرم بدن سازگار باشد.
طراحان و هنرمندان همیشه به فن آوری های جدیدی علاقه مند شده اند که به آنها در نوآوری کمک می کند. بسیاری از آنها با ایجاد لوازم جانبی ، کفش و پوشاک با مواد مختلف مانند پلاستیک PLA یا لاستیک کار خود را از طریق مد بیان کرده اند.اما ترکیب این مواد و تکنیک های مونتاژ به طراحان این امکان را می دهد تا طراحی های جالب تری را ایجاد کنند. پرینت سه بعدی شیوه ساخت همه چیز را از اندامهای پروتز گرفته تا قطعات هواپیما و حتی خانه ها تغییر داده است.اکنون ممکن است آماده افزایش صنعت پوشاک نیز باشیم. طراحان مد از کفش و لباس های ساخته شده از طریق پرینت سه بعدی رونمایی کرده اند که در آن مواد پلاستیکی به لایه ای روی لایه رسوب می شود تا یک ساختار سه بعدی ایجاد شود. در یک مثال اخیر ، آیریس وان هرپن ، طراح هلندی ، لباس هفته ای با پرینت سه بعدی را در هفته گذشته در هفته مد پاریس نشان داد.
پرینت سه بعدی با توجه به هزینه بسیار بالای آن و چقدر دشوار ساخت پارچه های ماندگار با پرینت سه بعدی که به راحتی لمس شده و مانند پارچه های سنتی بچرخید ، به زودی جایگزین بافندگی و سایر وسایل معمولی تولید پوشاک نمی شود.
اما برخی از کارشناسان روزی را پیش بینی می کنند که بتوانیم لباس های سفارشی شده را درست در فروشگاه پرینت کنیم ، یا حتی ممکن است از پرینترهای سه بعدی در خانه های خودمان استفاده کنیم. ملیسا داوسون ، استادیار طراحی صنعتی در موسسه فناوری روچستر و یک متخصص پرینت سه بعدی ، در یک ایمیل به NBC News MACH گفت: “تصور کنید که پوشاک دقیقاً متناسب با اندازه و تنظیمات شما باشد”. “شما همچنین می توانید گزینه های رنگ و الگوی خود را سفارشی کنید … شاید حتی تر و تمیز شود.”

شاید بزرگترین محدودیت لباس های پرینت سه بعدی ، زمان تولید مورد نیاز باشد: یک پوشاک ساده برای پرینت و مونتاژ بسیاری از ساعت ها نیاز دارد ، که این نوع لباس را گران می کند و بسیاری از مصرف کنندگان را از بین می برد.
با این حال ، ما این ایده را داریم که به لطف طراحان مد مانند Danit Peleg ، که اولین ژاکت پرینت سه بعدی جهان را تهیه کرده و با قیمت 1500 دلار در وب سایت وی خریداری می شود ، چقدر می تواند هزینه پرینت یک پرینت سه بعدی را بپردازد. طبق توضیحات ، تولید محدود به 100 قطعه است و می توان آن را به طور کامل توسط مشتری ها تنظیم کرد.
همانطور که مشاهده می کنید ، لباس های پرینت سه بعدی هنوز بسیار گران هستند. با این حال ، همانطور که پگل اظهار داشت ، فناوری پرینت سه بعدی بسیار سریع بهبود می یابد ، به این معنی که هزینه ها طی چند سال آینده ارزان تر می شوند.

لباس دیجیتال در صورت تقاضا

Danit Peleg در لبه برش لباس های پرینت سه بعدی قرار دارد. این طراح مستقر در تل آویو – به دلیل ایجاد لباس پوشیده شده توسط اسنوبرد آمریکایی امی پوردی در مراسم افتتاحیه بازی های پارالمپیک 2016 در ریودوژانیرو – می گوید لباس های پرینت سه بعدی بخشی کاملاً ، اما اجتناب ناپذیر از انقلاب دیجیتال در حال انجام است.
او می گوید: “ما قبلاً CD خریداری می كردیم و برای گرفتن موسیقی به فروشگاه های فیزیكی می رفتیم و اکنون می توانیم همه جا بارگیری كنیم.” “من معتقدم که سرانجام همین اتفاق با مد خواهد افتاد – لباس روز به روز دیجیتال تر می شود.”
اولین لباس های پرینت سه بعدی پله از پلاستیک خراشیده ساخته شده بود که برای مدل هایی که آنها را پوشیده بودند ، زحمت کشید. اما او دریافت که می تواند از FilaFlex ، یک ماده لاستیکی انعطاف پذیر استفاده کند که به گفته وی “متناسب با منحنی بدن است.” حالا او می تواند لباس کامل ، از جمله لوازم جانبی مانند کفش و عینک آفتابی را پرینت کند.
او همچنین لباس و دامن هایی را که به همایش ها می پوشد و ژاکت بمبی را که می تواند شخصی باشد و به صورت آنلاین با 1500 دلار سفارش دهید ، پرینت کرده است. سرانجام ، او امیدوار است که مردم او لباس خود را در خانه های خود درست کنند.

ز زمان ظهور پرینت سه‌ بعدی ، افراد خلاق در همه زمینه‌ها از آن استفاده کرده اند تا پروژه‌های عالی را به زندگی تحویل دهند و مد نیز از این قاعده مستثنی نیست.
طراح و معمار جولیا کوئنر اخیراً در فیلم “پلنگ سیاه” همکاری کرده و لباس شخصیت ملکه راموندا را طراحی کرده است. ایده رسیدن به زیبایی شناسی آینده نگرانه فرهنگ آفریقا بود. لباس و لوازم جانبی الگوهای پیچیده زیادی دارند که تنها با کمک پرینت سه بعدی می توان به آنها دست یافت.
روند طراحی جالب توجه بود: اولین طرح های لباس توسط طراح لباس Ruth E. Carter ساخته شد ، که بعداً به عنوان مبنای طراحی پارامتریک ساخته شده در نرم افزار مدل سازی CAD استفاده شد. روش پرینت سه بعدی Koerner که برای ساخت لباس استفاده می شود ، انتخابی لیزر (SLS) بود.

بزرگ ، اما حلزون

اگر راحتی و سفارشی سازی از مزایای بالقوه پوشاک پرینت شده سه بعدی باشد ، بازیافت نیز هست.
نیوزویک گزارش داده است که لباس های معمولی قابل تجزیه و تبدیل به الیاف جدید هستند ، اما فقط حدود 0.1 درصد از منسوجات جمع آوری شده توسط خیرین و برنامه های برگشت ، بازیافت می شوند. ضایعات پارچه ای که از تولید پیراهن یا لباس جدید از طریق وسایل معمولی باقی مانده است ، به طور معمول از بین می روند.
در مقابل ، لباس های پرینت سه بعدی را می توان به سادگی در دستگاه های مخلوط کن بلاندری ریخت و پلاستیک ها را به پودر تبدیل کرد که از آن پس می توان برای پرینت چیزهای جدید استفاده کرد. و از آنجا که پرینت سه بعدی به راحتی امکان اندازه گیری سفارشی را فراهم می کند ، این روند ذاتاً با مواد سازگار نیست.
اما چالش های زیادی وجود دارد که باید قبل از آنکه لباس های پرینت سه بعدی پرینت شوند ، برطرف شوند.
یکی هزینه است حتی کوچکترین پرینترهای سه بعدی خانگی نیز چند صد دلار قیمت دارند. پرینتری که قابلیت پرینت پوشاک در اندازه انسان را دارد فراتر از حد مصرف کنندگان است. و پرینت مقاله ای از لباس بسیار طولانی تر از تولید مقاله مشابه از طریق بافندگی یا بافندگی است. به عنوان مثال ، ژاکت پله حدود 100 ساعت طول می کشد تا پرینت شود.

سپس مسئله راحتی است. از آنجا که از پلاستیک ساخته شده است ، پارچه های پرینت سه بعدی تمایل به سفت تر و راحتی کمتری نسبت به پارچه های سنتی دارند (ژاکت پله دارای روکش پارچه ای است). الیزابت اسپوننت ، یکی از بنیانگذاران راه اندازی لباس روی تقاضا مبتنی بر سانفرانسیسکو می گوید ، در حالی که یک لباس پرینت سه بعدی ممکن است در باند فرودگاه یا فرش قرمز خوب باشد ، اما “هنوز معنی آن را ندارد” برای استفاده روزمره.

حرکت به جلو

اسپوننت فکر می کند ممکن است چند دهه طول بکشد تا لباس های پرینت سه بعدی برای زمان نخست آماده شود. به گفته وی ، در حال حاضر بیشتر از تولید کنندگان عمده پوشاک ، داستان طراحان است.
اما نوآوری های اخیر در حال پیشرفت فناوری نوظهور است. Dawson می گوید برخی از طراحان با پیوند دادن بسیاری از قطعات کوچک از مواد پرینت سه بعدی مانند زنجیر ، پارچه های نرمتر و انعطاف پذیرتری ایجاد می کنند. او همچنین در حال ساختن تکنیکی برای بافتن رشته های پرینت سه بعدی است و از آنها برای ایجاد لباسی استفاده کرده است که به گفته خودش کشش و پارچه مانند یک پارچه از پارچه معمولی است.
در همین حال ، چندین شرکت در حال تولید کفش های پرینت سه بعدی از جمله Nike و New Balance هستند. آدیداس فروش کفش با کفپوش های پرینت سه بعدی را از ژانویه آغاز کرد. پس از انتشار محدود اولیه ، هدف آن تولید 100000 جفت تا پایان سال است. در آینده این شرکت امیدوار است کفش های سفارشی شده برای پای مشتریان خود ارائه دهد.
داوسون می گوید کفش های پرینت سه بعدی می توانند در 10 سال آینده رایج شوند. کفش ها همچنین از آنجا که کوچکتر و در نتیجه ارزان تر هستند ، می توانند در دسترس پرینت باشند تا در منزل پرینت شود. این امر به ویژه در مورد کفش های کودکان صادق است ، “او می گوید:” آیا می توانید تصور کنید که یک جفت کفش جدید برای کودک خود را به هنگام صبحانه پرینت کنید؟”