پرینت سه بعدی و قالب ها

ریختن و درج قالب گیری تمایل به سردرگمی یکدیگر دارند. قابل درک است ، از آنجا که هر دو فرآیند ، انواع قالب تزریق هستند که برای ایجاد قطعات ساختاری مشابه استفاده می شوند. اما اگر نگاه عمیق تری داشته باشید ، می فهمید که قالب ریزی و سازه های درج کاملاً مشخص هستند و هر کدام مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند.

از لوازم الکترونیکی تعبیه شده گرفته تا آسانتر ساختن ابزارهای روزمره ، چسباندن و قرار دادن قالب ، مزایای زیادی را به شما ارائه می دهد ، اما فقط درک این موارد را می توانید از این مزایا استفاده کنید.

برای یادگیری ادامه دهید:
اصول اولیه قالب سازی و درج قالب گیری
چگونه می توان تعیین کرد که کدام روش ساخت برای استفاده از چه زمانی است
معمولاً برای چه نوع قالبهایی ریخته گری و درج استفاده می شود
نحوه استفاده از این فرآیندها برای نمونه سازی
نحوه ایجاد نمونه های اولیه قالب بندی شده با قالب های پرینت سه بعدی

Overmolding چیست؟

Overmolding یک فرآیند قالب گیری تزریقی چند مرحله ای است که در آن دو یا چند جزء بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. Overmolding گاهی اوقات به عنوان قالب دوتایی گفته می شود زیرا این فرآیند دو مرحله است.

فرایند همپوشانی دو مرحله ای

ابتدا ، یک جزء پایه (در غیر این صورت به عنوان یک بستر شناخته می شود) قالب ریزی شده و مجاز به درمان است. بسترهای فرو رفته اغلب از پلاستیک ساخته می شوند. سپس ، یک لایه دوم به طور مستقیم در بالای قسمت اول قالب ریزی می شود تا یک قطعه جامد واحد ایجاد شود. Overmolding معمولاً برای ساخت قطعات پلاستیکی که دارای یک دسته لاستیک است ، استفاده می شود. به عنوان مثال ، فرایند دو ضربه ای روی مسواک ، تشکیل یک لایه پایه برای دسته پلاستیکی و یک لایه بالای لاستیک است (برای این که مسواک کمتر نگه داشته شود).

موادی که معمولاً در غلطک استفاده می شوند

با استفاده از طیف گسترده ای از مواد ، از جمله:
ABS (آکریلونیتریل بوتادین استایرن)
HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا)
PEEK (پلی اتر اتر کتون)
نایلون (پلی آمید)
PC (پلی کربنات)
PE (پلی اتیلن)
PEI (پلی اتریمید)
PBTR (پلی بوتیلن ترفتالات)
PMMA (اکریلیک)
POM (پلیوکسی متیلن)
PP (پلی پروپیلن)
SI (سیلیکون)
TPE (الاستومرهای گرمانرم)
TPU (ترموپلاستیک پلی اورتان)
TPR (لاستیک گرمانرم)

مزایا و محدودیت های Overmolding

overmolding مزایای بسیاری را ارائه می دهد. شما می توانید محصولات را با چندین ماده و یا رنگ نسبتاً ساده تولید کنید. Overmolding همچنین در مقایسه با سایر روشهای تولید که در آن نیاز به انتقال به یک قالب یا ماشین کاملاً متفاوت است ، از ساعتهای انسانی کمتری (و بنابراین هزینه کمتری) استفاده می کند. تولید بیش از حد نیاز به مونتاژ محصول را کاهش می دهد زیرا قطعات درست بر روی یکدیگر تولید می شوند در نتیجه یک طراحی کلی قوی تر و بادوام تر ایجاد می شود.
Overmolding اغلب بهترین روش تولید برای تولیدات بزرگ و یا محصولاتی با طرح های رنگارنگ و چند لایه است ، اما محدودیت های کمی وجود دارد که شما باید از آنها آگاه باشید. مشابه قالب تزریق ، overmolding هزینه های بالایی دارد. ساخت و اصلاح ابزار دقیق در خارج از فلز وقت گیر و پرهزینه است و ماشین های قالب گیری تزریقی دو ضربه پیچیده ای برای شماره گیری هستند. این بدان معنی است که برای توزیع این هزینه ها باید قطعات زیادی تولید کنید.
نکته: قطعات یا قالب های چاپی سه بعدی برای پرت کردن می توانند در زمان نمونه سازی وقت و هزینه زیادی صرفه جویی کنید.

درج قالب سازی چیست؟

قالب درج شکل دیگری از قالب تزریق است که در آن قسمت ثانویه روی یک بستر شکل گرفته است. عامل تمایز بین قالب ریزی و سازه درج این است که قالب ریزی و سازه درج با یک بستر از قبل موجود (پایه یا مؤلفه داخلی) انجام می شود. یک قسمت پیش ساخته (که اغلب در یک تسهیلات کاملاً متفاوت تولید می شود یا از یک شرکت دیگر تهیه می شود) در قالب قرار داده می شود و سپس یک لایه ثانویه در اطراف آن شکل می گیرد.

نمودار فرآیند قالب گیری درج پیچ گوشتی

الب درج اغلب برای اضافه کردن یک لایه پلاستیکی در بالای یک فلز استفاده می شود ، به عنوان مثال ، برای افزودن یک دسته پلاستیکی به یک پیچ گوشتی فلزی. همچنین می توانید برای ساخت لوله های عایق بندی شده ، سیم کشی و سایر محصولات مشابه و یا جاسازی الکترونیک در پلاستیک از قالب ریخته گری استفاده کنید.

موادی که معمولاً در قالب سازی درج استفاده می شوند
می توانید از همان پلاستیک (ترمو) ذکر شده برای ریختن در قسمت قبلی استفاده کنید تا لایه بیرونی یا بالایی در شکل گیری درج شکل گیرد.

مزایا و محدودیت های قالب سازی درج
قالب درج برای ایجاد قطعات قوی که نیازی به مونتاژ ندارند ، استفاده می شود ، مانند قالب ریختن ، اما قالب ریزی درج به شما امکان می دهد این کار را با استفاده از انواع بیشتری از مواد انجام دهید. به عنوان مثال ، می توانید تراشه های رایانه ای یا سیم را بگیرید و در یک پوشش پلاستیکی از آنها محافظت کنید. شاید برجسته ترین فواید قالب سازی درج این باشد که می توان از آن برای ایجاد فضای پلاستیکی (قابل استریل شدن) برای وسایل پزشکی و ایمپلنت های صرفه جویی در زندگی استفاده کرد.
قرار دادن قالب با محدودیت های مشابه مانند overlolding همراه است. اگر از پرینتر سه بعدی برای آزمایش استفاده نکنید ، نمونه سازی نمونه می تواند یک چالش باشد. همچنین باید ابزار دقیقاً شکل بگیرد زیرا بستر اغلب برای شکل گیری محصول نهایی باید درون قالب معلق باشد.

چگونه بدانیم که آیا قالب سازی بیش از حد یا قرار دادن قالب برای پروژه شما بهتر است
از این جدول به عنوان راهنما استفاده کنید تا تعیین کنید کدام فرآیند تولید برای پروژه شما بهترین است:

انتخاب غلط هنگام انتخاب:
قطعه تمام شده شما از ترموپلاستیک و یا لاستیک ساخته شده است.
طرح تمام شده شما شامل چند لایه ، مواد (محدود به موارد ذکر شده در بالا) و یا رنگ ها است.
شما هم زیر لایه و هم لایه ثانویه تولید خواهید کرد.
قطعه تکمیل شده شما نیازی به جدا کردن یا جداسازی نیست.

قالب درج را انتخاب کنید:
شما از یک بستر پیش ساخته استفاده می کنید.
بستر شما از فلز ، سیم یا قطعات رایانه ای ساخته شده است.
شما می خواهید قسمت نهایی یک قطعه جامد باشد.

پیشگامان دائماً روشهای ساخت را سازگار می کنند ، بنابراین استثنائاتی در این قوانین وجود دارد ، اما لیست های چک لیست بالا مکان شروع خوبی برای تصمیم گیری در مورد فرآیندی است که شما باید استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این دو روش ساخت نیز می توانند در کنار هم استفاده شوند.